Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Zamówienia in-house nie zyskały na popularności

Zamówienia in-house nie zyskały na popularności

17.02.17

Od 1 stycznia 2017 r. zamawiający mogą w trybie bezprzetargowym zlecać zadania własne spółkom komunalnym. W praktyce, niewiele podmiotów z takiej możliwości korzysta – informuje Portal Samorządowy.

articleImage: Zamówienia in-house nie zyskały na popularności fot. Thinkstock

Kluczowe zmiany w zakresie możliwości rezygnacji z trybu przetargowego nie przyniosły większych efektów. Zamawiający w dalszym ciągu nie zlecają zadań własnych utworzonym spółkom własnym. Dzieje się tak dlatego, że utworzenie nowej spółki nie jest łatwe ze względu na wymogi proceduralne. Ciężkie do spełnienia są także warunki, w których w trybie zamówienia in-house można zlecić własnej spółce konkretne zadanie.

Jak wskazuje Tomasz Styś z Instytutu Sobieskiego, tworzenie spółki do odbioru odpadów komunalnych jest ogromnym wyzwaniem organizacyjnym oraz logistycznym. Wymogiem jest kupno pojazdów, pojemników na odpady, zatrudnianie oraz przeszkolenie pracowników.

Zagwarantowanie tego jest czasochłonne oraz kosztowne. W obecnym systemie gospodarki odpadami komunalnymi dominuje kryterium niskiej ceny usługi. Ze względu na złą sytuację finansową wielu jednostek samorządu terytorialnego, utworzenie takiej spółki nie jest możliwe do zrealizowania.

Źródło: Portal Samorządowy

17.02.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE