Strona główna » Wiedza » Orzeczenia i interpretacje » Zamawiający nie musi żądać wszystkich dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia

Zamawiający nie musi żądać wszystkich dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia

18.07.17

Oświadczenie własne składane przez wykonawcę jest wystarczające. Zamawiający nie jest zobligowany do żądania wszystkich możliwych dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia – podaje Gazeta Prawna.

articleImage: Zamawiający nie musi żądać wszystkich dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia fot. Thinkstock

Zamawiający w przetargu przewidział możliwość wykluczenia na podstawie fakultatywnych przesłanek. W celu potwierdzenia, że wykonawca im nie podlega, nie żądał jednak wszystkich dokumentów określonych w rozporządzeniu w sprawie rodzajów dokumentów. Części z nich wymagał, natomiast niektóre z nich zostały pominięte. Zamawiający uznał, że w przypadku paru podstaw wystarczające będzie żądanie od wykonawcy oświadczenia.

Urząd Zamówień Publicznych po przeprowadzeniu kontroli stwierdził, że zamawiający określając fakultatywne podstawy do wykluczenia wykonawcy z postępowania, musi od niego żądać wszystkich dokumentów określonych w rozporządzeniu w sprawie rodzajów dokumentów. Takie stanowisko UZP wzbudziło wątpliwości zamawiającego, który przedstawił zastrzeżenia do wyników kontroli.

Krajowa Izba Odwoławcza w uchwale z 26.05.2017 r., KIO/KU 20/17 stwierdziła, że brak jest podstaw do tego, aby zamawiający musiał żądać od wykonawcy wszystkich dokumentów na potwierdzenie tego, że dane przesłanki do wykluczenia z postępowania nie zaistniały. Rozporządzenie wskazuje jedynie na katalog dokumentów, który stanowi określone ramy. Zamawiający nie może żądać innych dokumentów, może natomiast wymagać tylko niektórych z nich.

Źródło: Gazeta Prawna

18.07.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE