Strona główna » Wiedza » Orzeczenia i interpretacje » Wyroki za korupcję przy przetargu w szkole policyjnej

Wyroki za korupcję przy przetargu w szkole policyjnej

26.06.18

Marek D., były Naczelnik Wydziału Inwestycji i Gospodarki Nieruchomościami Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz przedsiębiorcy Krzysztof K. zostali skazani za wręczenie i przyjęcie łapówki podczas przetargu na modernizację budynków w tej uczelni.

articleImage: Wyroki za korupcję przy przetargu w szkole policyjnej fot. Thinkstock

Sąd uznał obu oskarżonych za winnych zarzuconych im czynów i wymierzył Markowi D. karę łączną 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności i karę grzywny w wysokości 30 tysięcy złotych. Sąd orzekł również środek karny w postaci zakazu zajmowania stanowiska związanego z gospodarowaniem środkami publicznymi przez okres 8 lat.
Natomiast Krzysztofowi K. sąd wymierzył karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 3 lata i grzywnę w wysokości 15 tysięcy złotych. Sąd orzekł ponadto środek karny w postaci zakazu prowadzenia działalności gospodarczej związanej z postępowaniami o udzielenie zamówień publicznych przez okres 3 lat.

Marek D. był oskarżony o żądanie we wrześniu 2011 roku korzyści majątkowej w postaci pieniędzy kwocie 30 tysięcy złotych w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego Wyższej Szkole Policji w Szczytnie na przebudowę i adaptację budynku na potrzeby badań naukowych i prac rozwojowych w tej uczelni (art. 228 par. 4kodeksu karnego). Mężczyzna został także oskarżony o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej na rzecz przedsiębiorstwa prowadzonego przez Krzysztofa K. oraz na szkodę interesu publicznego zamawiającego - Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i interesu prywatnego innego przedsiębiorcy z Olsztyna. Prokurator zarzucił mu również utrudnienie przetargu publicznego w 12 innych postępowaniach prowadzonych w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie w latach 2008 – 2011. Polegało to na przekroczeniu uprawnień i nie dopełnieniu obowiązków, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych na szkodę interesu publicznego zamawiającego. Chodzi o przestępstwa z art. 231 par. 2 kodeksu karnego w zbiegu z art. 305 par. 1 kodeksu karnego.

Natomiast przedsiębiorca Krzysztof K. został oskarżony o przekazanie Markowi D. celem podmienienia przerobionych dokumentów do postępowania o udzielenie zamówienia publicznego Wyższej Szkole Policji w Szczytnie na przebudowę i adaptację budynku na potrzeby badań naukowych i prac rozwojowych tej uczelni. W konsekwencji miało to wpływ na wybranie oferty przedsiębiorcy Krzysztofa K., a jednocześnie odrzucenie oferty innego przedsiębiorcy z Olsztyna. Chodzi o przestępstwo z art. 18 par. 3 kodeksu karnego w związku z art. 270 par. 1 kodeksu karnego.

Przeczytaj więcej w komentarzu praktycznym w serwisie LEX: Odpowiedzialność karna w zamówieniach publicznych

X

Sąd


Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu Sąd? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?

Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>

 

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE