Strona główna » Wiedza » Partnerstwo publiczno-prywatne » Wspólne inwestycje PPP będą dużo łatwiejsze

Wspólne inwestycje PPP będą dużo łatwiejsze

25.08.14

– Założenia to efekt postulatów uczestników rynku PPP, które znane są od lat. Tak naprawdę powinny już funkcjonować od dawna – mówi Damian Michalak, radca prawny, właściciel kancelarii obsługującej uczestników rynku PPP.

articleImage: Wspólne inwestycje PPP będą dużo łatwiejsze fot. Thinkstock

Są już założenia nowelizacji ustawy o PPP. Jedną z najważniejszych zmian jest umożliwienie tworzenia przez wybranego wykonawcę już po wyborze jego oferty, spółki zależnej odpowiedzialnej za realizację inwestycji w formule PPP. Ponadto, nowela zakłada ułatwienia przy zawieraniu umów na okres dłuższy niż 4 lata czy też możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy o PPP.

– Proponowane rozwiązania nie rozwiewają wszelkich wątpliwości związanych z problematyką PPP. Stanowią jednak kolejną próbę odformalizowania tej instytucji, co stanowi krok w dobrym kierunku – przyznaje Anna Szymańska, radca prawny z Kancelarii Dentons.

– Założenia to efekt postulatów uczestników rynku PPP, które znane są od lat. Tak naprawdę powinny już funkcjonować od dawna – podkreśla Damian Michalak, radca prawny, właściciel kancelarii obsługującej uczestników rynku PPP.

– Szkoda, że w nowelizacji pominięto inne ważne kwestie, jak np. zniesienie obligatoryjnych kryteriów oceny ofert czy etapowanie dialogu konkurencyjnego, czyli trybu, w którym wybiera się wykonawcę – dodaje.

Jak czytamy w „DGP”, ze wszystkich propozycji ministerstwa, najlepiej oceniany jest pomysł dotyczący tworzenia spółki zależnej odpowiedzialnej za realizację zamówienia w formule PPP. Jak podkreśla Anna Szymańska, inwestycje PPP prawie zawsze realizowane są poprzez specjalnie utworzone do tego celu spółki projektowe. Warto również zaznaczyć, iż obecnie utworzenie takiej spółki już po wyborze ofert nie jest możliwe.

– W obecnym stanie prawnym działanie takie traktowane jest jako niezgodna z ustawą o zamówieniach publicznych zmiana podmiotowa po stronie wykonawcy, natomiast w ramach PPP powinien być to standard – uważa dr Rafał Cieślak, radca prawny z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

Bardzo pozytywnie eksperci pochodzą również do zmiany dotyczącej kwestii zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Dzisiaj zabezpieczenie musi wynosić od 2 do 10 proc. ceny całkowitej podanej w ofercie.

„Dla małego lokalnego wykonawcy nawet kwota 100 tys. zł może być warunkiem uniemożliwiającym udział w postępowaniu” – uzasadnia ministerstwo i proponuje zniesienie limitów 2 proc. – 10 proc. ceny.

– Zniesienie limitów wysokości zabezpieczenia z pewnością będzie dużym ułatwieniem. Decydować będzie samodzielnie podmiot publiczny, dopasowując wysokość tego zabezpieczenia do specyfiki projektu – podkreśla dr Rafał Cieślak.
Resort proponuje także rozszerzenie regulacji ustawowej dotyczącej zawartości umów PPP. Chodzi o określenie zasad ich wcześniejszego rozwiązania. Ta zmiana jednak nie budzi już entuzjazmu prawników.

– Propozycja uzupełnienia zapisów w umowie o PPP o zasady jej wcześniejszego rozwiązania jest niezrozumiała. Przecież materia ta w całości regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego – zauważa dr Rafał Cieślak.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

25.08.14
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Jasne reguły stosowania PPP gwarancją bezpieczeństwa

  Obrazek do artykułu: Jasne reguły stosowania PPP gwarancją bezpieczeństwa

  - Podmioty planujące przedsięwzięcia wpisujące się w ustawowe definicje PPP lub koncesji na pierwszym miejscu stawiać powinny bezpieczeństwo prawne i stosować odpowiednie ustawy wówczas, gdy są ku temu przesłanki - podkreśla Damian Michalak, radca... Więcej

 • Jasne prawo pomoże w rozwoju PPP w Polsce

  Obrazek do artykułu: Jasne prawo pomoże w rozwoju PPP w Polsce

  Ministerstwo Finansów popiera zmiany w prawie, które mają przesądzić kwestię klasyfikowania wydatków w inwestycjach PPP. Jasne prawo może zwiększyć liczbę inwestycji z wykorzystaniem formuły PPP - informuje Puls Biznesu. Więcej

 • Niejasne przepisy blokadą dla PPP

  Obrazek do artykułu: Niejasne przepisy blokadą dla PPP

  Ministerstwo Finansów nie zgadza się na zmianę ustawy o finansach publicznych, która miałaby przesądzić czy wliczać projekty PPP do limitu długu. Eksperci podkreślają, że brak tej zmiany i niepewność prawna blokują rozwój PPP w Polsce - informuje... Więcej

 • UOKiK zaprasza na kurs online na temat zmów przetargowych

  Obrazek do artykułu: UOKiK zaprasza na kurs online na temat zmów przetargowych

  Czy spotkałeś się ze zmową przetargową? Chcesz wiedzieć, jak ją wykrywać i zwalczać? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował bezpłatne szkolenie e-learningowe na temat prawa konkurencji w przetargach publicznych. Więcej

 • GDDKiA ogłasza przetarg na budowę obejścia Węgierskiej Górki

  Obrazek do artykułu: GDDKiA ogłasza przetarg na budowę obejścia Węgierskiej Górki

  Katowicki oddział GDDKiA rozpoczął procedurę przetargową mającą wyłonić wykonawcę budowy tzw. obejścia Węgierskiej Górki, czyli odcinka drogi ekspresowej S1 od węzła Przybędza do węzła Milówka – poinformowała we wtorek Dyrekcja. Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE