Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » W umowie o zamówienie publiczne niezbędna jest równowaga stron

W umowie o zamówienie publiczne niezbędna jest równowaga stron

17.02.17

Branża drogowa wypracowuje wzór umowy o zamówienie publiczne przewidujący równowagę stron w zakresie ich praw i obowiązków oraz odpowiedni rozkład ryzyka. Podobny wzór powinien zostać wypracowany w branży kolejowej – wskazuje Tomasz Latawiec, prezes Stowarzyszenia Doradców i Rzeczoznawców na łamach portalu Rynek Infrastruktury.

articleImage: W umowie o zamówienie publiczne niezbędna jest równowaga stron fot. Thinkstock

Rada Ekspertów, która pracuje nad nowymi zasadami optymalizacji realizacji inwestycji drogowych przedstawiła już swoje pierwsze założenia, które stanowić mają wzór umowy o zamówienie publiczne w zakresie branży drogowej. Oddzielną Radę Ekspertów powołano również w kolejnictwie. 

Tomasz Latawiec, prezes Stowarzyszenia Doradców i Rzeczoznawców wyraża nadzieję na to, iż część prac przeprowadzonych w ramach drogowej Rady Ekspertów stanowić będzie wzór dla prac Rady Ekspertów kolejowych. W szczególności, że obydwa rodzaje inwestycji nie różnią się diametralnie w zakresie rozkładu ryzyka między stronami. Dlatego też, możliwe jest wypracowanie jednego wzoru umowy. Kluczowe dla zmiany oblicza zamówień publicznych jest wprowadzenie do umowy odpowiedniego rozkładu ryzyka, dostosowanego do możliwości lepszego nim zarządzania. Niezwykle istotne jest również zagwarantowanie równowagi między prawami i obowiązkami zamawiającego oraz wykonawcy. 

Prezes Latawiec wskazuje również, że ważną kwestią jest także rozjemstwo oraz arbitraż, gdyż nie da się całkowicie wyeliminować sporów na etapie realizacji zamówienia publicznego. Przewidzenie takiej metody rozwiązania sporu jest o wiele szybsze niż kilkuletnia ścieżka postępowania sądowego.

Źródło: Rynek Infrastruktury

17.02.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE