Strona główna » Wiedza » Partnerstwo publiczno-prywatne » W Płocku odbędzie się Międzynarodowe Forum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

W Płocku odbędzie się Międzynarodowe Forum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

22.11.17

Wymiana doświadczeń samorządów i podmiotów gospodarczych, które realizują wspólnie projekty inwestycyjne, będzie jednym z głównych tematów Międzynarodowego Forum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP), które od 29 do 30 listopada organizuje Urząd Miasta Płocka (Mazowieckie).

articleImage: W Płocku odbędzie się Międzynarodowe Forum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego fot. Thinkstock

Patronat honorowy nad wydarzeniem, podczas którego przedstawione zostaną m.in. projekty zmian regulacji w zakresie PPP, objęły Ministerstwo Rozwoju i Związek Miast Polskich. Do udziału w debacie zgłosiło się dotąd 30 samorządów i 25 podmiotów gospodarczych z całego kraju. Wśród uczestników będą także samorządy z Ukrainy.

„Główna idea wydarzenia to wymiana doświadczeń między samorządowcami przy wsparciu firm doradczych i partnerów prywatnych. Będziemy też mówić o nowych aktach prawnych w zakresie PPP. Na Forum obecna będzie duża grupa przedstawicieli samorządów z Ukrainy” – podkreślił podczas środowej konferencji prasowej wiceprezydent Płocka ds. rozwoju i inwestycji Jacek Terebus. Zapowiedział, iż Międzynarodowe Forum PPP ma stać się cyklicznym wydarzeniem organizowanym przez płocki Urząd Miasta.

Czytaj: Rynek partnerstwa publiczno-prywatnego przyspieszy>>

Jak ocenił wiceprezydent Płocka, „PPP staje się instrumentem, który za chwilę będzie wykorzystywany na równi z innymi postępowaniami w trybie Prawa zamówień publicznych”.

Przypomniał, że krajowy rynek PPP to 116 zawartych umów, z czego 114 to projekty samorządowe. „To bardzo potężna skarbnica wiedzy” – zaznaczył Terebus. Zwrócił jednocześnie uwagę, iż Płock zrealizował dotąd jeden projekt w formule PPP – termomodernizacji 24 budynków użyteczności publicznej i planuje kilka następnych, w tym termomodernizacji ok. 40 kolejnych obiektów oraz budowy basenu – aqua parku.

W ramach Międzynarodowego Forum PPP zaplanowano warsztaty, które wyjaśnią, jak należy przygotować projekty i przeprowadzić postępowania dotyczące PPP. Partnerem merytorycznym wydarzenia będzie Kancelaria Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz, specjalizująca się m.in. w projektach PPP.

W kwietniu tego roku w Płocku zrealizowano projekt PPP ze spółką Siemens dot. energetycznej modernizacji 24 budynków użyteczności publicznej. Koszt inwestycji wyniósł 33 mln zł. Umowa, którą Urząd Miasta Płocka zawarł ze spółką Siemens w 2015 r. zakłada, że wszystkie nakłady inwestycyjne partnera prywatnego zostaną w 100-proc. spłacone na jego rzecz z oszczędności uzyskanych z ograniczenia zużycia energii w placówkach objętych projektem. To pierwsze takie porozumienie w Polsce.

W ramach tej umowy, Siemens zobowiązał się do zarządzania energią cieplną i elektryczną w budynkach, które poddano modernizacji, a także do bieżącego utrzymywania zainstalowanych tam urządzeń, w tym do usuwania ewentualnych awarii. Według płockiego Urzędu Miasta, pierwsze efekty modernizacji wybranych budynków użyteczności publicznej to oszczędności w kosztach zużycia energii na poziomie od 34 proc. do ponad 40 proc.

Od 2016 r. Ministerstwo Rozwoju koordynuje projekt „Rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego celem jest podniesienie kwalifikacji pracowników administracji publicznej dotyczących PPP, w tym poprzez szkolenia, warsztaty, misje studyjne i debaty. Partnerami projektu są m.in. Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich, Konfederacja Lewiatan, jako organizacja zrzeszająca pracodawców, oraz Fundacja Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, jako organizacja pozarządowa.

W ramach tego projektu harmonogram działań wyznaczono do połowy 2019 r. Ich efektem ma być m.in. co najmniej 1400 uczestników różnego rodzaju szkoleń z 600 instytucji, a także nie mniej niż pięć przedsięwzięć partnerstwa publiczno-prywatnego na etapie przygotowania ich kompleksowych analiz przed realizacją oraz 30 wydarzeń gospodarczych, w tym krajowych i zagranicznych, promujących formułę partnerstwa publiczno-prywatnego.

W lipcu rząd przyjął wytyczne, dotyczące rozwoju PPP. Dokument zakłada m.in. zawarcie do końca 2020 r. 100 nowych umów PPP i zainicjowanie przez sektor rządowy 10 postępowań o wybór partnera prywatnego. Zgodnie z założeniami, wartość inwestycji w formule PPP powinna wynieść średniorocznie co najmniej 5 proc. nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym. Obecnie jest to poniżej 1 proc. (PAP)

autor: Michał Budkiewicz

22.11.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE