Strona główna » Wiedza » Orzeczenia i interpretacje » W lutym SN rozpozna kasacje dot. budowy stadionu w Białymstoku

W lutym SN rozpozna kasacje dot. budowy stadionu w Białymstoku

04.01.18

Na luty Sąd Najwyższy wyznaczył rozpoznanie kasacji w sprawie sporu miasta Białystok z pierwszym wykonawcą miejskiego stadionu, polsko-francuskim konsorcjum - poinformowało w czwartek biuro prasowe SN. Postępowanie zostało podjęte na zgodny wniosek stron.

articleImage: W lutym SN rozpozna kasacje dot. budowy stadionu w Białymstoku Fot. Flickr/jaime.silva/Źródło - jaime.silva's photostream /Lic. CC by

Chodzi o kilkuletni proces cywilny związany z tym, że w połowie 2011 r. miasto Białystok, z powodu opóźnienia, wypowiedziało umowę pierwszemu wykonawcy nowego stadionu, polsko-francuskiemu konsorcjum firmy Eiffage.

Ostatecznie obiekt został dokończony przez innego wykonawcę, ale trzeba było za niego zapłacić więcej; od ponad trzech lat stadion jest już w całości użytkowany.

Władze miasta przed sądem domagały się odszkodowania; we wrześniu 2015 r. Sąd Apelacyjny w Białymstoku (jako sąd II instancji) w dużej części uwzględnił powództwo i - w prawomocnym wyroku - przyznał samorządowi ponad 100 mln zł odszkodowania z odsetkami.

Pozwane konsorcjum złożyło kasację do Sądu Najwyższego. W listopadzie 2016 r. Sąd Najwyższy przyjął ją do rozpoznania; miał się tym zająć w styczniu 2017 roku, ale - na zgodny wniosek obu stron - bezterminowo zawiesił postępowanie kasacyjne.


Poza sądem strony próbowały bowiem porozumieć się w sprawie ugody, z propozycją której wystąpił wobec miasta wykonawca. Ponieważ do takiego porozumienia nie doszło, w październiku ub. roku wpłynęły do SN zgodne wnioski stron o podjęcie zawieszonego postępowania kasacyjnego.

Kasacje miały być rozpoznane w grudniu; zachorował jednak sędzia sprawozdawca, więc sprawa została zdjęta z wokandy. Teraz została skierowana na rozprawę na 6 lutego.(PAP)

 

04.01.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE