Strona główna » Wiedza » Partnerstwo publiczno-prywatne » Trwają prace nad polityką rządu ws. rozwoju PPP

Trwają prace nad polityką rządu ws. rozwoju PPP

15.12.16

Niebawem zakończone zostanie opracowywanie polityki rządu ws. rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego. Wpłynie to na rozwój i rozpowszechnienie tego trybu udzielania zamówienia - wskazują uczestnicy debaty "Drugie życie PPP w Polsce – czy jest szansa na rozwój tej formy inwestowania?”.

articleImage: Trwają prace nad polityką rządu ws. rozwoju PPP fot. Thinkstock

Paweł Szaciłło z departamentu partnerstwa publiczno-prywatnego Ministerstwa Rozwoju zapowiedział szybkie ukończenie polityki rządu w sprawie rozwoju PPP. Stwierdził, iż resort rozwoju stanie się swoistym centrum koordynacji działań w tej sferze. Dodał również, że znaczna część jednostek samorządu terytorialnego ma już wiedzę na temat udzielania zamówienia publicznego w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Zgodnie z założeniami Planu Junckera oraz Komisji Europejskiej, na rynku zamówień należy wykorzystywać w większej mierze niż dotychczas kapitał prywatny

Dr Irena Herbst z Fundacji Centrum PPP zwróciła uwagę, iż z początku projekty realizowane w tej formule były niskiej jakości ze względu na fakt obarczenia większością ryzyka partnera prywatnego. Zaznaczyła także, iż do tej pory nie było spójnej polityki rządu odnośnie rozwoju PPP, zaś aktualne działania zmierzają w dobrą stronę wzbudzając duże nadzieje na rynku zamówień publicznych.

Mirosław Józefczuk, członek zarządu firmy Warbud wskazał, iż jednostki samorządu terytorialnego błędnie uważają, iż partnerstwo publiczno-prywatne jest droższą metodą realizacji inwestycji i bardziej skomplikowaną. Dodał, iż doświadczenie innych państw Europy wykazuje, iż jest dokładnie odwrotnie, zaś oszczędności wynikające z zastosowania PPP wynosić mogą nawet 20 proc. w porównaniu z tradycyjnymi sposobami udzielania zamówienia.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

15.12.16
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE