Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Spadła wartość polskiego rynku zamówień publicznych

Spadła wartość polskiego rynku zamówień publicznych

14.07.17

Po raz kolejny spadła wartość polskiego rynku zamówień publicznych. W 2016 r. udzielono zamówień na łączną kwotę 107,4 mld zł - podaje Gazeta Prawna.

articleImage: Spadła wartość polskiego rynku zamówień publicznych fot. Thinkstock

Rekordowym pod względem wartości rynku zamówień publicznych był 2010 r. W tamtym okresie, wartość wszystkich udzielonych zamówień opiewała na 167 mld zł. Na chwilę obecną, już trzeci rok z rzędu wartość rynku spadła do wysokości 107,4 mld zł. 

Spadek widoczny jest przede wszystkim w zamówieniach o znacznej wartości. W przypadku przetargów podprogowych wartość ta spadła o 1,6 mld zł w porównaniu do roku poprzedniego. Natomiast biorąc pod uwagę jedynie przetargi o wartości przekraczającej progi unijne, spadek wynosi aż 8 mld zł. 

Jak zaznacza dr Wojciech Hartung na łamach Gazety Prawnej, wpływ na obniżenie wartości miał przede wszystkim mniejszy udział środków unijnych w finansowaniu zamówień. Fundusze z aktualnej perspektywy kończyły się, zaś te, z nowej perspektywy jeszcze się nie rozpoczęły. Dlatego też, bardzo możliwe, że w bieżącym roku wartość rynku zamówień publicznych ponownie wzrośnie.

Źródło: Gazeta Prawna

14.07.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE