Strona główna » Wiedza » Aktualności » Siedziba olsztyńskiego instytutu PAN powstanie w formule PPP

Siedziba olsztyńskiego instytutu PAN powstanie w formule PPP

28.12.17

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie będzie miał nową siedzibę z zapleczem biznesowym. Nowy obiekt zbudowany zostanie w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

articleImage: Siedziba olsztyńskiego instytutu PAN powstanie w formule PPP fot. Thinkstock

Jak poinformował dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie prof. Mariusz Piskuła, partner prywatny, który ma zostać wyłoniony w ciągu najbliższego roku, zbuduje budynek, a Instytut spłaci jego wkład w opłacie za dostępność. Całkowita spłata ma nastąpić w ciągu 15 lat, choć nie wykluczone, że okres spłaty będzie krótszy - wyjaśnił dyrektor Piskuła.

- Jesteśmy spokojni o realizację inwestycji w tej formule, ponieważ inwestycja w 85 procentach będzie sfinansowana z unijnej dotacji. Instytut jest instytucją silną ekonomicznie i mamy rok, by wybrać partnera do realizacji zadania, zatem powinniśmy dochować warunków Partnerstwa Publiczno-Prywatnego - wyjaśnił prof. Piskuła.

Dyrektor przypomniał, że plany budowy nowej siedziby Instytutu PAN sięgają 2011 roku. W 2013 roku Instytut podpisał z miastem - jako prowadzącym Park Naukowo-Technologiczny - list intencyjny o chęci lokalizacji w nim placówki naukowej. W 2015 r. Instytut kupił w bezpośrednim sąsiedztwie Parku 2,2 hektarową działkę, na której wybudowana zostanie nowa siedziba. Będzie ona miała powierzchnię ponad 9 tys metrów kwadratowych, pracować będzie w niej około 200 osób. Budowa ma się zacząć pod koniec 2018 r. a zakończyć w grudniu 2020 r.

Obecnie instytut jest rozproszony, a jego zakłady i oddziały znajdują się w czterech lokalizacjach, w dwóch miastach.
Oddział Nauki o Żywności znajduje się w Olsztynie przy ulicy Tuwima, Oddział Biologii Rozrodu - przy ulicy Bydgoskiej w Olsztynie, natomiast w Białymstoku - w Parku Naukowo-Technologicznym mieści się zakład zajmujący się profilaktyką chorób metabolicznych a przy tamtejszym Uniwersytecie Medycznym zlokalizowany jest zakład zajmujący się patologią rozrodu człowieka.
- Praca w czterech miejscach nie jest pracą komfortową ze względów logistycznych, zarządczych i finansowych. Z tego względu szukaliśmy miejsca, gdzie moglibyśmy pracować wszyscy razem - dodał prof. Piskuła. Podkreślił, że obecne warunki ograniczają rozwój, nie sprzyjają przyjmowaniu profesorów wizytujących, doktorantów i stażystów. (ks/pap)


Prawo zamówień publicznych. Postępowanie odwoławcze w sprawach zamówień publicznych. Inne akty wykonawcze. Umowa koncesji na roboty budowlane lub usługi. Partnerstwo publiczno-prywatne>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE