Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » RIO z zastrzeżeniami do przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów

RIO z zastrzeżeniami do przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów

11.08.17

Regionalne izby obrachunkowe objęły kontrolą 76 gmin, które udzielały zamówienia na odbiór i zagospodarowanie odpadów w latach 2013-2015. Stwierdzono w nich wiele nieprawidłowości - podaje Portal Samorządowy.

articleImage: RIO z zastrzeżeniami do przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów fot. Thinkstock

RIO skontrolowały wszystkie etapy udzielania zamówień publicznych na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Celem kontroli było również zbadanie cech szczególnych takich przetargów. 

Jak podaje Portal Samorządowy, regionalne izby obrachunkowe kontrolując zamawiających stwierdziły typowe naruszenia przepisow zamówień publicznych. W przetargach często nie uwzględniano w SIWZ opisu przyjętego sposobu obliczania ceny, błędnie ustalono sposób punktacji, nie wprowadzono postanowień umownych o zasadach waloryzacji wynagrodzeń, a także nieterminowo publikowano ogłoszenia. Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło zbyt późnego ogłaszania przetargów.

Z analizy przeprowadzonej przez RIO wynika, że zamawiający z roku na rok organizują coraz mniejszą liczbę przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Dodatkowo, problemem jest niska konkurencyjność. W ponad 1/3 postępowań złożono tylko jedną ofertę, co może wpływać na nieuzasadniony wzrost cen usług.

Źródło: Portal Samorządowy

11.08.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE