Strona główna » Wiedza » Partnerstwo publiczno-prywatne » Resort rozwoju pracuje nad uatrakcyjnieniem PPP

Resort rozwoju pracuje nad uatrakcyjnieniem PPP

08.09.17

W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Jej głównym celem jest uatrakcyjnienie tej formy udzielania zamówienia, która aktualnie nie jest często wykorzystywana w praktyce - podaje Rzeczpospolita.

articleImage: Resort rozwoju pracuje nad uatrakcyjnieniem PPP fot. Thinkstock

Aktualnie projekt nowelizacji jest już po konsultacjach publicznych. Podczas nich uwagi do projektu zgłosiło kilkadziesiąt podmiotów. Jeden z nich zaproponował, żeby kwota, od której przeprowadzony będzie musiał być tzw. negatywny test PPP został obniżony z 300 mln zł do 50 mln zł ze względu na to, że znaczna część inwestycji mogłaby zostać prawidłowo przeprowadzona w tym trybie. Resort rozwoju nie przystał na taką propozycję wskazując, że projekt dotyczy wyłącznie największych inwestycji, które zostaną finansowane z budżetu państwa.

Jak zaznacza jednak ekspert, propozycja nowelizacji została bardzo dobrze opracowana. Mecenas Aleksandra Dziurkowska na łamach Rzeczpospolitej wskazuje, że firmy prywatne będą mogły powoływać spółki celowe przeznaczone tylko do konkretnych projektów PPP, co pozwoli na rozdzielenie ryzyka między spółkami. 

Projekt przewiduje również zwiększenie roli ministra rozwoju w PPP. Każdy podmiot będzie mógł zwrócić się do niego o wydanie niewiążacej opinii o tym, czy dana inwestycja może zostać zrealizowana w tym trybie. Dzięki wsparciu merytorycznemu ze strony resortu, znaczna część podmiotów publicznych może nabyć niezbędną wiedzę dla przeprowadzenia prawidłowego postępowania. Ma się to przełożyć bezpośrednio na wzrost popularności partnerstwa.

Źródło: Rzeczpospolita

08.09.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE