Strona główna » Wiedza » Aktualności » Przetargi mają być bardziej przyjazne dla małych firm

Przetargi mają być bardziej przyjazne dla małych firm

13.06.18

Urząd Zamówień Publicznych chce, aby więcej małych i średnich firm startowałao w przetargach. Dlatego koncepcja nowego prawa zakłada uproszczenie procedur.

articleImage: Przetargi mają być bardziej przyjazne dla małych firm fot. Thinkstock

-  Zamówienia publiczne zostały skomplikowane poprzez stosowane w nich procedury - powiedziała Barbara Loba, wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych podczas konferencji w Bielsku-Białej poświęconej Konstytucji Biznesu. Przez te skomplikowane procedury straciliśmy cel zamówień publicznych. Tu przecież nie chodzi o procedurę od momentu ogłoszenia postępowania do wyboru najkorzystniejszej oferty. W zamówieniach chodzi o to, by nabyć dobra i usługi, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania państwa – mówiła.

Dlatego teraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wraz z Urzędem Zamówień Publicznych pracuje nad nowym prawem o zamówieniach publicznych. Na początku czerwca do konsultacji publicznych trafiła koncepcja nowego prawa zamówień publicznych.
Czytaj więcej o rewolucyjnych zmianach w przetargach >>

- Jego koncepcja zakłada przede wszystkim uproszczenie procedur - powiedziała Barbara Loba, wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych podczas konferencji w Bielsku-Białej poświęconej Konstytucji Biznesu.

Pierwszeństwo dla małych i średnich firm

Barbara Loba wskazywała, że do odpowiedniego rozwoju gospodarczego niezbędne jest uwzględnianie w zamówieniach publicznych małych i średnich przedsiębiorców. - W Polsce 90 proc. stanowią firmy małe i średnie. Jeśli ich przewaga liczebna jest tak duża, to powinno to mieć odzwierciedlenie także w zamówieniach publicznych. Powinny być największym odbiorcą zamówień, ale tak się nie dzieje. Nie do końca wiemy dlaczego? – mówiła.

Wiceprezes przypomniała, że dwa lata temu zostały wprowadzone zmiany w prawie dotyczącym zamówień, które miały być ułatwieniem dla mniejszych firm. - Na zamawiających nałożono obowiązek publikowania planów postępowań, co miało dać małym i średnim firmom informacje o postępowaniach z odpowiednim wyprzedzeniem, by mogły się przygotować. Ułatwiono dostęp znosząc wymóg złożenia potwierdzeń o spełnieniu warunków udziału w przetargu już na etapie składania ofert. Teraz wystarczy oświadczenie. Dokumenty składa jedynie wykonawca, którego oferta została uznana za najkorzystniejszą. Wydawałoby się, że to dużo, nie mniej jednak dalej nie zauważamy wzrostu udziału małych i średnich firm w zamówieniach – mówiła.

Przyjazne procedury

Jak dodała, do UZP dochodzą też sygnały, że bolączką są umowy, które nie zawsze są korzystne dla wykonawców. To uderza w małe i średnie firmy. - Słyszymy też o zbyt wysokich karach umownych – dodała. Dlatego nowe prawo ma uprościć formalności. - Koncepcja zakłada uproszczenie procedur. (…) Usiłujemy wypracować m.in. klauzule, które byłyby korzystne dla obu stron postępowania.

Loba zachęcała bielskich przedsiębiorców, którzy uczestniczyli w konferencji, by skonsultowali propozycje. Przypomniała, że koncepcja zmian, którą przygotowały Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Urząd Zamówień Publicznych, została opublikowana na stronie internetowej UZP. Znalazła się tam też ankieta. - Dobre narzędzie, a prawo jest przecież narzędziem, które służy rozwojowi gospodarczemu, nie powstanie, jeśli nie będziemy znali potrzeb przedsiębiorców. - Chcemy skonstruować przepisy, które będą odpowiadały oczekiwaniom i umożliwiały wam udział w dystrybucji środków publicznych z korzyścią dla gospodarki krajowej – mówiła.

W marcu br. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że projekt nowej ustawy powinien być gotowy jesienią, a prawo miałoby wejść w życie w jesienią 2019 r. Ostrożniejszy jest wiceminister Marcin Ociepa. W poniedziałek w Rybniku powiedział, że na jesieni br. resort będzie chciał przedstawiać propozycje wyjściowe.

PAP/jol 

13.06.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Przetargi: będą zmiany w postępowaniu odwoławczym

  Obrazek do artykułu: Przetargi: będą zmiany w postępowaniu odwoławczym

  Obniżenie opłat sądowych od skarg do trzykrotności wpisu od odwołania, ryczałtowe odszkodowanie, trzyosobowe składy Krajowej Izby Odwoławczej i utworzenie jednego sądu właściwego do rozpatrywania odwołań. Tak wygląda koncepcja nowego Prawa zamówień... Więcej

 • E-pełnomocnictwa do JEDZ z e-podpisem

  Obrazek do artykułu: E-pełnomocnictwa do JEDZ z e-podpisem

  Od 18 kwietnia nie tylko elektroniczny jednolity europejski dokument zamówienia trzeba opatrzyć e-podpisem kwalifikowanym, ale także pełnomocnictwo upoważniające do jego podpisania. Nie można też zapomnieć o haśle umożliwiającym otworzenie dokumentu.... Więcej

 • JEDZ tylko e-mailem

  Obrazek do artykułu: JEDZ tylko e-mailem

  Od 18 kwietnia, aby wystartować w dużym przetargu trzeba złożyć jednolity europejski dokument zamówienia (JEDZ). Podpisać go trzeba e-podpisem, a wysłać pocztą elektroniczną. Nie można go ani autoryzować profilem zaufanym ani dostarczyć na płycie CD... Więcej

 • Szef MON zapowiada zakup śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych

  Obrazek do artykułu: Szef MON zapowiada zakup śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych

  Priorytetem jest zakup nowych śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych - zadeklarował w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Więcej

 • CBA zatrzymało pięć osób, które miały ustawiać przetargi

  Obrazek do artykułu: CBA zatrzymało pięć osób, które miały ustawiać przetargi

  Agenci CBA z wydziału zamiejscowego w Bydgoszczy zatrzymali pięć osób, które miały ustawiać przetargi m.in. na projekt budowy dworca Olsztyn Główny wraz z modernizacją torów i infrastruktury. Tylko ten przetarg wart był ok. 5 mln zł. Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE