Strona główna » Wiedza » Partnerstwo publiczno-prywatne » Projekt nowelizacji PPP zmieni 13 ustaw

Projekt nowelizacji PPP zmieni 13 ustaw

31.03.17

Projekt ustawy o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym zmieni bezpośrednio 13 ustaw. Jest do zdecydowany krok w kierunku rozwoju tego trybu udzielania zamówienia - wskazuje Paweł Szaciłło, dyrektor departamentu PPP w Ministerstwie Rozwoju w rozmowie z Portalem Samorządowym.

articleImage: Projekt nowelizacji PPP zmieni 13 ustaw fot. Thinkstock

Resort rozwoju dąży do upowszechnienia partnerstwa publiczno-prywatnego. Dlatego też powstał pewnego rodzaju system zarządzania i koordynacji działań z nim związanych. Drugim elementem wpływającym na rozwój jest dokument roboczy zatytułowany: "Polityka Rządu w zakresie rozwoju PPP", który aktualnie oczekuje na zatwierdzenie przez rząd. Pokazuje on, że ministerstwo wyraża chęć realizacji projektów w tym trybie, a także uważa go zarówno za akceptowalną jak i interesującą formę zamówień publicznych.

Głównym działaniem ze strony resortu jest jednak opracowanie zmian w PPP. Projekt dokumentu, który powstał w tej sprawie bezpośrednio zmienia 13 ustaw, a także zakłada ok. 40 zmian w funkcjonowaniu tego trybu. Dyrektor Szaciłło zakłada, że zmiany wejdą w życie najpóźniej do końca bieżącego roku. Aktualnie zakończone zostały konsultacje wewnątrzresortowe.

Kluczowe dla rozpowszechnienia partnerstwa będzie wprowadzenie negatywnego testu PPP, a także przygotowanie systemu poręczeń i gwarancji dla sektora publicznego. Resort w tym zakresie będzie współpracował głównie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Powstanie systemu spowoduje, że projekty realizowane w trybie PPP będą lepiej przygotowane oraz obarczone mniejszym ryzykiem, co bezpośrednio przełoży na mniejsze koszty w zakresie ich finansowania.

Źródło: Portal Samorządowy

31.03.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE