Strona główna » Wiedza » Partnerstwo publiczno-prywatne » PPP to większa jakość, wiedza i doświadczenie

PPP to większa jakość, wiedza i doświadczenie

16.05.17

Partnerstwo publiczno-prywatne to nie tylko możliwość zdobycia przez samorządy finansowania dla projektów. Za PPP idzie jakość, wiedza i doświadczenie - podkreślali uczestnicy panelu "Przyszłość PPP w Polsce" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

articleImage: PPP to większa jakość, wiedza i doświadczenie fot. Thinkstock

Zdaniem uczestników dyskusji, jedną z barier dla rozwoju PPP w Polsce jest brak wzajemnego zaufania obu stron. Jednak są w Polsce samorządy, w których ta formuła bardzo dobrze się sprawdza. O doświadczeniach miasta Płock we współpracy z firmą Siemens przy termomodernizacji budynków mówił zastępca prezydenta Płocka Jacek Terebus. 

Jak powiedział, miasto dopiero we współpracy z Siemensem osiągnęło efekty w postaci znaczących oszczędności energetycznych zmodernizowanych budynków. "Przez wiele lat modernizowaliśmy budynki, poprzez zmianę elewacji, wymianę stolarki okiennej, instalacji wewnętrznej. I co z tego? Takie rachunki, jak płaciliśmy przed, płaciliśmy po. Dziś po zrobieniu projektu z firmą Siemens, która przyszła, pokazała nam, jak należy to zrobić, jak powinniśmy zarządzać energią - np. powinniśmy porozmawiać z dyrektorami szkół, z paniami, które sprzątają po południu, z nauczycielami, którzy na przerwach otwierają okna i nie przykręcają grzejników - mamy znacznie niższe rachunki" - mówił wiceprezydent Płocka. 

Zdaniem dyrektora Działu Efektywności Energetycznej, Siemens Sp. z o.o., Marka Tobiaciellego, liczba ok. 30-40 projektów samorządowych przygotowanych rocznie do realizacji w formule PPP jest zbyt mała i to przygnębia. Podkreślił, że Ministerstwo Rozwoju wprowadziło już takie rozwiązania prawne, by PPP stało się bardziej przystępne dla samorządowców. 

Jak zaznaczył, projekty dotyczące efektywności energetycznej budynków są najprostsze i modelowe, bo nie wymagają złożonych finansowań bankowych. Można je "wymierzyć w jednostkach technicznych", a więc łatwo o ich weryfikację. 

Dlatego właśnie jego zdaniem, większa ilość projektów PPP w obszarze termomodernizacji budynków będzie papierkiem lakmusowym dynamiki rozwoju PPP w polskich samorządach. "50 rocznie - to jest prosta sprawa" - ocenił. (PAP)

16.05.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE