Strona główna » Wiedza » Partnerstwo publiczno-prywatne » PPP to szansa na przyspieszony rozwój gospodarki

PPP to szansa na przyspieszony rozwój gospodarki

11.05.17

Jeśli chcemy się bardzo szybko rozwijać i zwiększyć poziom inwestycji do 25 proc. PKB, musimy stymulować inwestycje w inny sposób i rozkładać koszty ponoszenia inwestycji w czasie. PPP jest jedną z metod, która to umożliwia - wskazuje Witold Słowik, wiceminister rozwoju na łamach Rzeczpospolitej.

articleImage: PPP to szansa na przyspieszony rozwój gospodarki fot. Thinkstock

Jak wskazuje wiceminister Słowik, PPP ma wiele zalet, do których zaliczyć należy chociażby możliwość korzystania z doświadczeń sektora prywatnego w taki sposób, aby realizować inwestycje optymalnie przy jednoczesnym rozłożeniu finansowania na wiele lat. Partnerstwo jest trybem popieranym przez instytucje unijne, zaś wszystkie rozwinięte gospodarki szeroko korzystają z realizowania projektów za pomocą PPP.

Jak zaznacza wiceminister Słowik na łamach Rzeczpospolitej -Chcemy łączyć finansowanie PPP z finansowaniem unijnym. Po 2023 roku program inwestycyjny się nie zatrzyma. Działamy z dużym wyprzedzeniem. Dlatego działania na rzecz rozwoju PPP zostały już teraz zapisane w przyjętej przez rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Do 2020 r. planujemy zwiększenie skali i efektywności inwestycji finansowych w systemie PPP. Wcześniej chcemy więc wyeliminować bariery systemowe związane z PPP, przygotować standardowe dokumenty, gruntownie przeszkolić urzędników. 

PPP to również szansa na racjonalne gospodarnowanie dostępnymi środkami. Zgodnie z planami resortu, do 2020 proc. aż 5 proc. wydatków inwestycyjnych ma być realizowane własnie w formule partnerstwa. 

Źródło: Rzeczpospolita

11.05.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE