Strona główna » Wiedza » Partnerstwo publiczno-prywatne » PPP ma być podstawową metodą finansowania inwestycji

PPP ma być podstawową metodą finansowania inwestycji

29.03.17

Założenia zmian w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym wskazują, że stanie się ona podstawową metodą finansowania inwestycji. Zamawiający będą musieli każdorazowo sprawdzić, czy dane zadanie nie może zostać zrealizowane w tym trybie - czytamy w Rzeczpospolitej.

articleImage: PPP ma być podstawową metodą finansowania inwestycji fot. Thinkstock

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad zmianami w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym. Głównym założeniem zmian jest uproszczenie tego trybu oraz wyeliminowanie części problemów, które stanowiły barierę jego rozwoju. Projekt wprowadza m.in. obowiązek dokonania oceny efektywności realizacji przedsięwziecia jeszcze przed wszczęciem postępowania w sprawie wyboru partnera prywatnego.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, kluczową zmianą, która będzie sprzyjać rozwojowi PPP jest wprowadzenie tzw. negatywnego testu. Będzie on polegał na tym, że przy dużych inwestycjach finansowanych ze środków publicznych (o wartości ponad 300 mln zł) w pierwszej kolejności pod uwagę będzie trzeba wziąć ich realizację z użyciem PPP. Dopiero w momencie, w którym dana jednostka uzasadni, iż partnerstwo nie będzie odpowiednim trybem udzielenia zamówienia, minister rozwoju będzie mógł wydać zgodę na odstępstwo od niego. 

Jeśli wejdą w życie projektowane zmiany to każda kluczowa inwestycja rządowa będzie musiała zostać przeanalizowana z perspektywy efektywności wydatkowania środkow publicznych w PPP.

Źródło: Rzeczpospolita

29.03.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE