Strona główna » Wiedza » Aktualności » Podpisano umowę na dokumentację linii Skarżysko Kamienna-Kozłowo

Podpisano umowę na dokumentację linii Skarżysko Kamienna-Kozłowo

10.10.17

Niecałe 600 mln zł ma kosztować modernizacja linii kolejowej nr 8 od Skarżyska Kamiennej do Kozłowa. W piątek w Kielcach podpisano umowę o wartości prawie 14 mln zł na przygotowanie dokumentacji projektowej.

articleImage: Podpisano umowę na dokumentację linii Skarżysko Kamienna-Kozłowo fot. Thinkstock

Modernizacja linii kolejowej nr 8 na trasie od Skarżyska Kamiennej, przez Kielce, do Kozłowa będzie zrealizowana w ramach Krajowego Programu Kolejowego. 

W piątkowym podpisaniu umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej wzięli udział m.in.: członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych Włodzimierz Żmuda, wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski oraz przedstawiciele wykonawcy projektu. 

- Dzięki temu osiągniemy lepsze parametry linii kolejowych pod względem prędkościowym - będzie to prędkość 120 km/h - wyjaśnił Żmuda. Dodał, że PKP PLK będą dążyć do zwiększenia prędkości pociągów pasażerskich na niektórych odcinkach do 140 km/h. 

Modernizacja obejmie również przebudowę peronów na 23 stacjach i przystankach, które zostaną dostosowane do potrzeb podróżnych o ograniczonej mobilności. Zamontowane zostaną nowe wiaty, ławki, gabloty z informacją o rozkładzie jazdy oraz funkcjonalne oświetlenie, a na peronach zostanie wyłożona antypoślizgowa nawierzchnia. 

W stolicy województwa świętokrzyskiego przebudowane mają być trzy perony i przejście podziemne, natomiast w Suchedniowie, Jędrzejowie i Kozłowie powstaną nowe przejścia tunelowe. Prace obejmą również remonty kładek oraz przejść pod torami. 

- Będzie to nowa infrastruktura, która w połączeniu z nowymi pojazdami sprawi, że podróże będą szybsze i bezpieczniejsze - zapewnił Żmuda. Wyjaśnił, że "po zakończeniu prac remontowych trasę ze Skarżyska do Kozłowa podróżni pokonają w niewiele ponad godzinę". Obecnie przejazd trwa prawie dwie godziny. 

Żmuda poinformował, że projekt realizowany jest w formule "buduj", czyli najpierw podpisywana jest umowa na dokumentację projektową, która będzie opracowywana do 2019 r. - Następnie zostanie ogłoszony przetarg na wykonawstwo, a wykonawca zrealizuje inwestycję do 2022 r. - tłumaczył. 

Podczas prac modernizacyjnych wystąpią niewielkie utrudnienia dla podróżnych. - Nie będziemy zamykać dwóch torów, tylko jeden. Dzięki temu nie będą to aż tak wielkie utrudnienia, jak np. na odcinku od Lublina. Jeśli jakieś pociągi wypadną z rozkładu jazdy, to będzie komunikacja zastępcza, a pociągi towarowe postaramy się puścić jakimś ruchem okrężnym - wyjaśnił Żmuda. Dodał, że "musi być przez chwilę gorzej, żeby później było lepiej". 

Zadowolenia z inwestycji w regionie nie ukrywał wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski, który zwrócił uwagę, że linia kolejowa nr 8 jest bardzo ważna, ponieważ łączy województwo m.in. z Radomiem, Warszawą czy Krakowem. - To jest żyła główna naszych ciągów komunikacyjnych - podsumował. 

Krajowy Program Kolejowy do 2023 roku zakłada wydatki inwestycyjne na poziomie do 66 mld zł, z których w całym kraju zrealizowanych ma być 220 projektów kolejowych. W tym roku PKP PLK planują podpisanie umów na łączną kwotę 20 mld zł. 

Głównym zadaniem Krajowego Programu Kolejowego jest poprawa ruchu kolejowego w aglomeracjach, podniesienie standardu podróży na trasach regionalnych oraz polepszenie warunków dla przewozu towarów. (PAP)

10.10.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE