Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Państwo karze firmy za brak składek ZUS w umowach, ale nie płaciło na to w przetargach

Państwo karze firmy za brak składek ZUS w umowach, ale nie płaciło na to w przetargach

07.11.17

Państwo płaciło niższe stawki wynagrodzenia w zamówieniach publicznych, a dziś wyciąga rękę do kieszeni przedsiębiorców, żądając od nich składek ZUS, które nie były wliczone do budżetów zamówień publicznych - alarmuje Federacja Przedsiębiorców Polskich.

articleImage: Państwo karze firmy za brak składek ZUS w umowach, ale nie płaciło na to w przetargach fot. Thinkstock

Autorzy komentarza w tej sprawie przypominają, że ZUS wprowadził nowe interpretacje przepisów dotyczących ozusowania umów zleceń z lat 2008 – 2017 i rozpoczął masowe kontrole przedsiębiorców. - Nalicza gigantyczne nowe zobowiązania za brak ozusowania – pomimo, iż wcześniej wydał liczne interpretacje o zgodności z prawem stosowanego systemu ozusowania umów zleceń.

Zdaniem autorów opinii, oznacza to, że państwo chce podwójnie zarobić wydając nowe interpretacje – nie zapłaciło przedsiębiorcom za ozusowanie umów zleceń, ale dziś żąda od nich opłacenia tych składek do budżetu. Można szacować, że w latach 2008 – 2017 państwo zyskało na tym procederze nawet 25 mld zł .

Więcej>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE