Strona główna » Wiedza » Partnerstwo publiczno-prywatne » Nowy projekt resortu rozwoju zakłada uatrakcyjnienie PPP

Nowy projekt resortu rozwoju zakłada uatrakcyjnienie PPP

17.03.17

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Głównym jego założeniem jest ujednolicenie przepisów oraz zwiększenie atrakcyjności tego trybu udzielania zamówienia - podaje Rzeczpospolita.

articleImage: Nowy projekt resortu rozwoju zakłada uatrakcyjnienie PPP fot. Thinkstock

Głównym problemem, z którym boryka się parnerstwo publiczno-prywatne jest brak jego popularności oraz przejrzystości w zakresie przepisów dotyczących wyłaniania partnerów. Aktualnie regulacje odnośnie tego trybu zawiera w sobie Prawo zamówień publicznych oraz ustawa o umowie koncesji. Ministerstwo Rozwoju chce to zmienić poprzez nowelizację regulacji. 

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, zamawiający każdorazowo będzie mógł dokonać wyboru odnośnie procedury wyłonienia partnera prywatnego. Podstawowym trybem będzie wyłanianie partnera na podstawie przepisów p.z.p. Autorzy projektu wskazują, że zmiana ta uchroni podmioty publiczne i partnerów prywatnych od powtarzania postępowań. W praktyce często zdarzało się bowiem, iż wynegocjonowana umowa w trybie ustawy o umowie koncesji nie może zostać za taką uznaną. W takim przypadku postępowanie musiało zostać jeszcze raz przeprowadzone.

Projekt zakłada także umożliwienie zawarcia umowy przez spółkę należącą w całości do partnera prywatnego. Często bowiem parnerzy powołują spółkę celową, gdyż nie chcą łączyć inwestycji prowadzonych w trybie PPP z bieżącą działalnością. W projekcie przewidziano także zakaz istotnych zmian postanowień umowy w stosunku do treści oferty.

Źródło: Rzeczpospolita

17.03.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE