Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Nowe przepisy nie ułatwiają zamawiania usług społecznych

Nowe przepisy nie ułatwiają zamawiania usług społecznych

16.02.18

Obowiązujace obecnie przepisy znacznie odformalizowały postępowania przetargowe w zakresie usług społecznych, co spowodowało dużą dowolność po stronie zamawiającego i swobodę w kształtowaniu procedury. Nie ułatwia to jednak wyboru najlepszej oferty - twierdzą Iwona Treścińska, Magdalena Falkowska i Anna Osiecka.

articleImage: Nowe przepisy nie ułatwiają zamawiania usług społecznych fot. Thinkstock

Jak zauważają autorki wydanej właśnie książki Zamówienia publiczne na usługi społeczne w praktyce, nowelizacją  Prawa  zamówień  publicznych, w efekcie obowiązujacej od 28 lipca 2016 roku nowelizacji Prawa  zamówień  publicznych, ustawodawca zrezygnował zupełnie z podziału usług na priorytetowe  i  niepriotytetowe  i  wprowadził  nową  kategorię  zamówień,  tzw.  zamówienia  na  usługi  społeczne,  do  której  zaliczył  m.in. usługi  zdrowotne,  edukacyjne,  prawne  oraz  ochrony. 

- Usługi  te,  ze względu na swój charakter, mają ograniczony wymiar transgraniczny, dlatego  zasady  prowadzenia  postępowań  zmierzających  do  wyboru wykonawcy znacznie odformalizowano. Odformalizowanie postępowania jest tak daleko idące, że w przypadku postępowań poniżej tzw. progów unijnych regulacja ustawowa ogranicza się do jednego przepisu natury ogólnej. Przepisy p.z.p. poza kilkoma obowiązkami stanowią głównie drogowskaz - stwierdzają autorki.

Według nich obserwacje pierwszych doświadczeń związanych ze stosowaniem nowych przepisów pokazują, że drogowskaz ten jest niekiedy opacznie odczytywany. - Zamawiający sami określają zasady, na jakich prowadzone będzie postępowanie. W niektórych przypadkach, projektując swoją procedurę, inspirują się przepisami określającymi pełne postępowanie w sprawie
zamówienia   publicznego.   Nadmierna   inspiracja   tymi   przepisami w  najlepszym  przypadku  prowadzi  do  przesadnego  sformalizowania postępowania, w najgorszym – do stworzenia procedury, w której nie jest możliwy wybór najkorzystniejszej oferty - twierdzą autorki publikacji.


Zamówienia publiczne na usługi społeczne w, Iwona Treścińska

Jak podkreśla wydawca, poświęcona tej problematyce publikacja zawiera wiele praktycznych porad i rozwiązań pomocnych w stosowaniu zmienionych przepisów. Czytelnik znajdzie tutaj odpowiedzi m.in. na następujące pytania:
- w jaki sposób zaprojektować postępowanie w sprawie udzielenia zamówienia publicznego na usługi społeczne?
- jakie rozwiązania stosować, a jakich unikać?
- które przepisy mają zastosowanie i co to znaczy, że przepisy stosujemy odpowiednio?
- kiedy warto szczegółowo sprawdzać wykonawców, żądając wielu dokumentów, a kiedy poprzestać na oświadczeniach?

Więcej o publikacji >>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE