Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » Nowa ustawa ma ułatwić małym firmom dostęp do przetargów

Nowa ustawa ma ułatwić małym firmom dostęp do przetargów

02.11.17

Wprowadzenie osobnych procedur na udzielanie zleceń do progów unijnych – to jeden z pomysłów na zwiększenie udziału mniejszych, a więc przede wszystkim krajowych przedsiębiorstw w przetargach.

articleImage: Nowa ustawa ma ułatwić małym firmom dostęp do przetargów fot. Thinkstock

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Rozwoju i Urząd Zamówień Publicznych pracują nad założeniami zupełnie nowej ustawy, która ma zastąpić wielokrotnie nowelizowane prawo zamówień publicznych.W ramach konsultacji różne środowiska przedstawiają propozycje zmian, wśród których powtarza się kwestia zwiększenia udziału polskich firm w rynku zamówień publicznych.

Jednym z problemów mogą być nie tyle preferencje krajowe, ile wspieranie udziału w przetargach małych i średnich przedsiębiorców, którzy najczęściej działają na rynku lokalnym. Jeśli zamówienie publiczne będzie dostępne dla takich firm, to większe jest prawdopodobieństwo, że zdobędzie je krajowy wykonawca. Dlatego właśnie ułatwienia dla MSP są jednym z częściej pojawiających się postulatów zgłaszanych przez środowiska uczestniczące w konsultacjach założeń nowych przepisów. Mogą one liczyć na poparcie rządu i UZP.

– Zwiększanie udziału firm z sektora MSP w rynku zamówień publicznych jest jednym z celów, które zostaną uwzględnione w trakcie prac nad nową ustawą. Z całą pewnością również procedura udzielania zamówień poniżej progów europejskich powinna być uproszczona tak aby zachęcić przedsiębiorców z sektora MSP do realizacji tych zamówień – mówi Małgorzata Stręciwilk, prezes UZP.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / Autor: Sławomir Wikariak

02.11.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE