Strona główna » Wiedza » Analizy i komentarze » MIB: do końca roku umowy na infrastrukturę kolejową za 20 mld zł

MIB: do końca roku umowy na infrastrukturę kolejową za 20 mld zł

04.10.17

Do końca tego roku resort infrastruktury przewiduje zawarcie umów w ramach Krajowego Programu Kolejowego na ponad 20 mld zł. - To wielkie wyzwanie realizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości - podkreślił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

articleImage: MIB: do końca roku umowy na infrastrukturę kolejową za 20 mld zł fot. Thinkstock

PKP PLK podpisały w poniedziałek z wykonawcami dwie umowy na modernizacje odcinków tras kolejowych łączących Małopolskę i Śląsk: E30 między Krzeszowicami i Trzebinią o wartości blisko 600 mln zł oraz nr 93 Trzebinia-Oświęcim za 303 mln zł.

Jak podkreślił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, podpisane właśnie wielomilionowe umowy zwiększają wartość zakontraktowanych w tym roku zadań w ramach Krajowego Programu Kolejowego do blisko 16 mld zł. Według niego do końca tego roku powinny zostać zawarte umowy na ponad 20 mld zł. 

- To wielkie wyzwanie realizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, kierowany przez premier Beatę Szydło - zaznaczył Adamczyk. 

Według niego szczególne znaczenie ma pierwsza z podpisanych w poniedziałek umów na odcinek między Krzeszowicami i Trzebinią, stanowiący fragment magistrali E30 Kraków-Katowice. Inwestycja ta, ostatni realizowany fragment tej trasy, notuje kilkuletnie opóźnienie - powinna być gotowa w kwietniu 2014 r. - przypomniał szef resortu infrastruktury. 

Według prezesa PKP PLK ostatni odcinek i cała trasa Kraków-Katowice powinny być gotowe w 2020 r. Wtedy pociągi pojadą nią z prędkością 160 km/h, co pozwoli im pokonać trasę między stolicami woj. małopolskiego i śląskiego w ciągu godziny. 

Umowę na wykonanie inwestycji podpisano z konsorcjum Torpolu i Budimeksu. Wartość planowanych prac to blisko 600 mln zł. 

Druga z umów podpisanych w poniedziałek przez PKP PLK zakłada kompleksową modernizację linii nr 93 między Trzebinią a Oświęcimiem. Prace za 303 mln zł netto wykona firma ZUE. 

Jak podkreślił minister Adamczyk, wybrani wykonawcy to sprawdzone krajowe firmy, z dużym doświadczeniem w realizacji inwestycji kolejowych. (PAP)

04.10.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE