Strona główna » Wiedza » Orzeczenia i interpretacje » KIO: firma wykluczona z przetargu nie zakwestionuje jego wyniku

KIO: firma wykluczona z przetargu nie zakwestionuje jego wyniku

08.11.17

Firma, która została ostatecznie wyeliminowana z przetargu, nie ma prawa wnosić odwołania i kwestionować zwycięskiej oferty – wynika z najnowszego orzecznictwa Krajowej Izby Odwoławczej.

articleImage: KIO: firma wykluczona z przetargu nie zakwestionuje jego wyniku fot. Thinkstock

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, przez długie lata konsekwentnie uznawano, że firma startująca w przetargu nie może domagać się jego unieważnienia. Zgodnie z art. 179 ust. 1 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.) trzeba bowiem mieć interes w danym zamówieniu, a za takie uznawano jedynie toczące się postępowanie.

Sytuację zmieniło orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a zwłaszcza wyrok z 11 maja 2017 r. w sprawie C-131/16. Stwierdzono w nim jednoznacznie, że pojęcie „danego zamówienia” może dotyczyć ewentualnego wszczęcia nowego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, co otwiera firmom drogę do wnoszenia odwołań nawet wówczas, gdy nie mają szans na wygranie przetargu.

Jak wynika z najnowszego orzecznictwa KIO, aby możliwe było wniesienie odwołania, firma musi mieć status wykonawcy. A ten nie przysługuje przedsiębiorcy, który został ostatecznie wyeliminowany z przetargu.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / Autor: Sławomir Wikariak

08.11.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE