Strona główna » Wiedza » Aktualności » Jedyny uczestnik przetargu wybuduje duży obiekt dla kieleckiej uczelni

Jedyny uczestnik przetargu wybuduje duży obiekt dla kieleckiej uczelni

03.12.17

Pod koniec grudnia ruszy budowa Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej przy Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach – poinformował rzecznik uczelni Piotr Burda. Prace potrwają do września 2019 r., a łączny ich koszt wyniesie ponad 28 mln zł.

articleImage: Jedyny uczestnik przetargu wybuduje duży obiekt dla kieleckiej uczelni fot. Thinkstock

Do przetargu na budowę Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej zgłosiła się tylko jedna firma, wyceniając koszt prac na ponad 28 mln zł. Władze uczelni zakładały, że inwestycja wyniesie ok. 23 mln zł.

"Mamy podpisaną umowę z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która gwarantuje nam 15 mln zł. Zdecydowanie się na tę inwestycję oznacza, że będziemy musieli zgromadzić środki w wysokości ok. 14 mln zł" – powiedział rektor UJK prof. Jacek Semaniak. Dodał, że tej kwoty "uczelnia będzie szukać zarówno z wyników końcoworocznych wykonania budżetu w uniwersytecie, być może pojawią się możliwości zwiększenia partycypacji z ministerstwa". Na posiedzeniu Senatu UJK padła również propozycja pozyskania dodatkowego kredytu na zrealizowanie budowy.

Rektor podkreślił, że to "ostatni dzwonek, ponieważ gdyby uczelnia na tym etapie zrezygnowała z inwestycji, to w najbliższej przyszłości ciężko byłoby ją zrealizować". "Tym bardziej, że jest to inwestycja dedykowana studiom humanistycznym, a te zawsze były trochę mniej predysponowane do tego, żeby sięgać po środki publiczne, finansowane ze wsparcia Unii Europejskiej na rozbudowę infrastruktury" – dodał Semaniak.

Po zakończeniu prac budynek ma stać się siedzibą Wydziału Humanistycznego UJK. Po jednym piętrze zajmować będą: Instytut Dziennikarstwa i Informacji, Instytut Historii oraz Instytut Filologii Polskiej. Docelowo oprócz sal dydaktycznych powstaną tam studia radiowe, studia telewizyjne oraz pracownia fotograficzna.

Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Informacji dr Tomasz Chrząstek, w rozmowie z PAP podkreślił, że z inwestycji najbardziej zadowoleni będą studenci. "Nie będzie raczej zajęć w godzinach wieczornych, ponieważ powstaną dodatkowe sale dydaktyczne" – zaznaczył. Dodał, że unowocześnione zostanie studio radiowe, natomiast "od podstaw trzeba będzie zbudować studio telewizyjne oraz pracownię fotograficzną".

Budowa Centrum Centrum Komunikacji Medialnej i Informacji Naukowej ma potrwać do września 2019 r. "W związku z pracami mogą wystąpić niewielkie utrudnienia. Będzie częściowo ograniczony ruch drogowy w stronę biblioteki, ubędzie także trochę miejsc parkingowych" – wyjaśnił Burda. Rzecznik uczelni wyraził nadzieję, że "uda się zminimalizować te niedogodności, ponieważ obok są inne wydziały, w których kształcą się studenci".

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie. Prowadzi zajęcia na 44 kierunkach studiów, dla ponad 11 tys. osób. Zatrudnia ok. 1400 pracowników, w tym 878 nauczycieli akademickich. (PAP)

autor: Piotr Grabski

03.12.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE