Strona główna » Wiedza » Partnerstwo publiczno-prywatne » Hiszpania przeznaczy 5 mld euro na budowę autostrad w trybie PPP

Hiszpania przeznaczy 5 mld euro na budowę autostrad w trybie PPP

17.07.17

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy oświadczył w piątek, że jego kraj po zapaści ekonomicznej, z której wyszedł przed czterema laty, przygotowuje się do wdrożenia największego planu publiczno-prywatnych inwestycji w budowę autostrad o wartości 5 mld euro.

articleImage: Hiszpania przeznaczy 5 mld euro na budowę autostrad w trybie PPP fot. Thinkstock

Inwestycje infrastrukturalne w Hiszpanii trzeba było ograniczyć, ponieważ kraj musiał się skoncentrować na wypełnieniu zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących redukcji deficytu wydatków publicznych. Obecnie, jak oświadczył Rajoy w swym piątkowym wystąpieniu, hiszpańska gospodarka wystarczająco okrzepła, aby podjąć na nowo wspomniane projekty inwestycyjne.

Program zapowiedziany przez szefa rządu przewiduje wybudowanie w całej Hiszpanii w ciągu najbliższych trzech lat 2 tys. km nowych autostrad, włącznie ze sfinalizowaniem budowy niedokończonych. Urzeczywistnianie tego planu - jak powiedział Rajoy - powinno pozwolić na stworzenie około 190 tys. miejsc pracy. 

Jak ocenia grupa lobbystyczna Seopan, wydatki rządu na cele infrastrukturalne pozostawały dotąd na wyjątkowo niskim poziomie. Wkład ze środków rządowych w inwestycje infrastrukturalne stanowił dokładnie 2 proc. ich wysokości z 2007 roku, czyli sprzed wejścia Hiszpanii w okres recesji. (PAP)

17.07.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE