Strona główna » Wiedza » Orzeczenia i interpretacje » Firma nie musi zatrudniać więźniów, by zaprojektować więzienie

Firma nie musi zatrudniać więźniów, by zaprojektować więzienie

08.03.18

Przetarg na zaprojektowanie więzienia, w którym mogą wystartować jedynie pracownie zatrudniające osadzonych, został uznany przez UZP i KIO za niezgodny z prawem.

articleImage: Firma nie musi zatrudniać więźniów, by zaprojektować więzienie fot. Thinkstock

Jak przypomina Dziennik Gazeta Prawna, polskie przepisy o zamówieniach publicznych zachęcają do tego, by w przetargach uwzględniać klauzule społeczne. Nie chodzi tylko o obowiązkowe wymaganie zatrudnienia pracowników na etat. Organizator przetargu może postanowić, że o zamówienie wolno się ubiegać jedynie firmom, które zatrudniają osoby wykluczone społecznie, np. te osadzone lub zwalniane z więzień, mające trudności z integracją ze środowiskiem (patrz: grafika).

Jak pokazuje opublikowana niedawno uchwała Krajowej Izby Odwoławczej, uprawnienie to nie może być jednak stosowane w sposób dowolny. KIO podtrzymała wyniki kontroli Urzędu Zamówień Publicznych dotyczące przetargu na zaprojektowanie nowego więzienia w Kaliszu, który został ogłoszony przez Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu. Postawiono w nim wymóg, zgodnie z którym do przetargu mogły przystąpić jedynie pracownie architektoniczne zatrudniające co najmniej 40 proc. więźniów lub byłych osadzonych.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / Autor: Sławomir Wikariak

LEX Zamówienia Publiczne>>

08.03.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE