Strona główna » Wiedza » Aktualności » CBA uniemożliwiło podpisanie umowy przez NFZ

CBA uniemożliwiło podpisanie umowy przez NFZ

20.05.17

Centralne Biuro Antykorupcyjne uniemożliwiło podpisanie umowy przez Narodowy Fundusz Zdrowia, która uzależniałaby NFZ od konkretnych wykonawców - podaje Gazeta Prawna.

articleImage: CBA uniemożliwiło podpisanie umowy przez NFZ Własne

Zablokowany kontrakt dotyczy budowy Otwartej Platformy Ubezpieczenia Zdrowotnego. CBA wskazuje, że budowa nowego system uzależniłaby NFZ od konkretnych wykonawców, co przełożyłoby się na dalsze udzielanie zamówień w trybie niekonkurencyjnym. Projekt umowy był skonstruowany w ten sposób, że w użytku pozostawałoby stare oprogramowanie, do którego NFZ nie ma praw autorskich.

Jak wskazuje Andrzej Strug, były dyrektor departamentu informatyki w NFZ na łamach Gazety Prawnej  – Koszt budowy byłby wysoki, ale docelowo pozwoliłby na niezależność. Przez pewien czas trzeba by jednak utrzymywać umowy z poprzednimi dostawcami, bo nie dałoby się przejść na nowy system z dnia na dzień.

CBA zaznacza, że zablokowany kontrakt wygenerował oszczędności rzędu 100 mln zł. Jednakże, w efekcie braku możliwości wytworzenia nowej Platformy, NFZ zmuszony został do podpisania kolejnej umowy z dotychczasowymi właścicielami oprogramowania. 1 kwietnia br. podpisano dwie umowy, których wartość wynosi 87 mln zł.

 

20.05.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE