Strona główna » Wiedza » Aktualności » Bielsko-Biała: dwie firmy chcą remontować siedzibę Studia Filmów Rysunkowych

Bielsko-Biała: dwie firmy chcą remontować siedzibę Studia Filmów Rysunkowych

14.05.18

Dwie firmy zgłosiły się do przetargu na remont siedziby Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej – podała w poniedziałek wytwórnia. Remont jest początkiem tworzenia Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji, które ma zostać otwarte w 2021 r.

articleImage: Bielsko-Biała: dwie firmy chcą remontować siedzibę Studia Filmów Rysunkowych fot. Thinkstock

Studio podało, że pieniądze na remont zabezpieczyło MKiDN. Inwestor zamierza przeznaczyć na ten cel 3,35 mln zł. W zabytkowej willi Rotha znajdzie się miejsce dla fragmentu przygotowanej ekspozycji Centrum. Przede wszystkim jednak odbywała się będzie tam w dalszym ciągu produkcja filmów.

Na przetarg wpłynęły oferty firm z Poznania i Żywca. Pierwsza z nich zaproponowała stawkę, która mieści się w planowanym budżecie - 3,16 mln zł brutto i zadeklarowała wykonanie dzieła w 300 dni. Dała też pięcioletnią gwarancję. Druga oferta przekracza 5,5 mln zł, a czas wykonania został określony na 355 dni. Gwarancja jest trzyletnia.

Piotr Płatek, który w Studiu odpowiada za kontakty z mediami, poinformował, że jeszcze w tym roku rozpoczną się przygotowania do uruchomienia drugiego etapu prac. W drugiej połowie roku wytwórnia wystąpi o dofinansowanie w wysokości 20 mln zł w ramach tzw. funduszy norweskich.

„W drugim etapie obok zabytkowej willi Rotha powstanie nowoczesny gmach Centrum Bajki. Oba budynki połączy szklana przewiązka. Przewidywany termin otwarcia Interaktywnego Centrum Bajki i animacji to 2021 r. Jego projekt opracowała pracownia architektoniczna Nizio International Design, która uczestniczyła w tworzeniu m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin” – poinformował Płatek.

Centrum Bajki i Animacji „Świat Bajki” ma być połączeniem interaktywnego i nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki - wykorzystywać będzie dorobek Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały m.in. animowane seriale o Bolku i Lolku oraz psie Reksiu.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały „Czy to był sen?” nigdy jednak nie wszedł na ekrany. Z bielskim studio współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Marcin Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.

Willa Juliusza Rotha powstała w 1888 r. Od początku lat 50. XX w. budynek jest siedzibą bielskiej wytwórni. (PAP)

14.05.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE